GÜLHANE ASKERİ TIP FAKÜLTESİ


    Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Askeri Tıp Fakültesi'nde öğrenim gören öğrencilere lisans düzeyinde tıp eğitimi verilir. Okulu bitiren öğrenciler Tabip Teğmen olarak mezun olurlar. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı bütün kuvvetlerin (Kara, Deniz, Hava) ve Jandarma Genel Komutanlığı'nın tabip subay ihtiyaçları bu okulun mezunlarından karşılanır. Öğrencilerin kuvvetlere göre ayırımı son sınıfta Genel Kurmay Başkanlığınca belirlenen kontenjanlara göre kura ile tespit edilir. Gülhane Askeri Tıp Fakültesi, diğer üniversitelerin tıp fakülteleri düzeyinde tıp eğitimi yapan, devam mecburiyeti olan parasız yatılı askeri yüksek öğrenim kurumudur.


İntibak Eğitimi

 

Gülhane Askeri Tıp Fakültesi için yeterli puanı alan öğrencilere kayıt-kabul, mülakat ve sağlık raporu aşamalarını başarıyla geçtikten sonra bir ay süre ile Samsun Sahra Sıhhiye Eğitim Okulu ve Merkez Komutanlığı’nda intibak eğitimi yaptırılır. Misafir askeri öğrenciler dahil bu eğitimi başarıyla tamamlayan tıbbiyeli adayları ant içme töreni sonunda tıbbiyeli olmaya hak kazanırlar.


Atış ve Tatbikat Eğitimi (ATAT)

 

    Gülhane Askeri Tıp Fakültesi’nin 2 ve 3’üncü sınıf öğrencileri eğitim öğretim yılı sonunda bir ay süre ile ATAT eğitimine tabi tutulurlar. Bu süre içerisinde askeri eğitim, savaş beden eğitimi, atış ve sahra eğitimlerini alırlar.


Eğitsel Kollar

 

    Tıbbiyelilerin bilimsel ve askeri gelişimlerinin yanında sosyal ve kültürel alanlarda da gelişmelerine katkı sağlamak maksadıyla gönüllü katılımı esas alan toplu faaliyet grupları oluşturulur; faaliyetler komutanlıkça desteklenir.

 

Gülhane Atatürkçü Düşünce ve Araştırma Topluluğu (GADAT)

 

gadat

 

Gülhane Bilim ve Araştırma Topluluğu (GÜBAT)

 

gubat

 

Çevre Kolu

 

cevre

 

Dans Topluluğu

 

dans1


                                       Doğa Sporları ve İzcilik Kulübü (DOİK)

 

doik2

 

Fotoğraf, Video ve Sinema Kulübü (FOVİS)

 

fovis

 

Müzik Kolu

 

muzik1

 

Resim Kolu

 

resim1


                                                                            Tanıtım Kolu


tanitim


Tiyatro Kulübü


tiyatro2


Uzay ve Havacılık Kolu


havacilik1


Spor Branşları

 

Tıbbiyelilerin yoğun bilimsel eğitimlerinin yanında bedensel gelişmelerine katkı sağlamak maksadıyla gönüllü katılımı esas alan spor branşları komutanlıkça desteklenir. Bu spor branşlarında tıbbıyeliler mensup oldukları kurumu başarıyla temsil etmektedirler.


Aikido


aikido1


Atış


atis1


Atletizm


atletizm2


Basketbol


basketbol


Futbol


futbol


Kros


kros


Masa Tenisi


masatenisi


Tenis


tenis


Voleybol


voleybol1


 
Tasarım: GATA © 2011
Her Hakkı Saklıdır. Internet Explorer 6.0 ve Üzeri Web Tarayıcıları ile 1024 x 768 Çözünürlük ve Gerçek Renk Ekran Özellikleri Tavsiye Edilmektedir.