Anabilim Dalının Tanıtımı

 

ruhsagtanm

 

 

Anabilim Dalımız; başkanlık, Askeri Psikoloji ve Harp Psikiyatrisi Bilim Dalı, başkanlık kısmı, idari kısım, eğitim-öğretim kısmı, klinik, poliklinik, özel teşhis ve laboratuvar kısmı ve sosyal hizmetler kısmından oluşmaktadır. 

GATA Psikiyatri kliniğinin tarihi, Türkiye'de psikiyatrinin başlangıcı kabul edilen, 1898 yılında Gülhane Askeri Tatbikat Okulu ve Hastanesinde açılan Nöro-Psikiyatri kliniğine kadar uzanır. Ülkemizin ilk nöropsikiyatri profesörü olan Prof.Dr. Raşit Tahsin ilk direktördür. Daha sonra Türk psikiyatrisinde tanınan ve yön verici isimler olan Prof.Dr. Mazhar Osman Uzman, Prof.Dr. Nazım Şakir Şakar, Prof.Dr. Rasim Adasal, Prof.Dr. Selahattin Doğulu, Prof.Dr. Nevzat Akabay, Prof.Dr. Halit Özkut, Prof.Dr. İsmail Çifter, Prof.Dr. Kemal Aydınalp, Prof.Dr. Salih Battal, Prof.Dr. Hamdullah Aydın direktörlük yapmışlardır. 2005 yılında Anabilim Dalı Başkanlığına atanan Prof.Dr. Aytekin Özşahin halen bu görevi sürdürmektedir.

GATA psikiyatri kliniğinde, 1900’lü yıllarda Amerikan psikiyatri sistemi DSM’ nin temeli olan tanımlayıcı yaklaşım etkili olmuştur. 1940-1950’li yıllarda analitik yaklaşımlar uygulanmıştır. 1970-80’li yıllarda klinik ve poliklinik yanı sıra (çocuk psikiyatrisi, klinik psikoloji, psikiyatrik sosyal hizmetler, adli psikiyatri, askeri psikiyatri, uğraşı ve deneysel psikiyatri gibi) birçok seksiyonlar oluşturulmuştur. 1983 yılından itibaren GATA Psikiyatri faaliyetlerini yeni binasında sürdürmektedir. Türkiye’de modern polisomnografik çalışmaların yapılabildiği ilk uyku merkezi GATA psikiyatri kliniği bünyesinde kurulmuş ve halen hizmet vermektedir. Askeri psikoloji ve askeri psikiyatri konularına verilen öncelik ve önemlilik ilkesi doğrultusunda yapılan çalışmalar sonucu 2008 yılında Askerî Psikoloji ve Harp Psikiyatrisi Bilim Dalı kurulmuştur.

GATA psikiyatri kliniği 2009 yılı itibariyle 117 uzman yetiştirmiştir. Halen tıpta uzmanlık eğitimi yanında tıp fakültesi, sağlık astsubay yetiştirme okulu ve hemşire okulunda eğitim faaliyetlerine destek vermektedir.

Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, GATA, Etlik yerleşkesinin doğu ucunda, 1982 yılında açılan, üç bloktan oluşan bina grubunda hizmet vermektedir. Halen 4 ayrı yataklı serviste toplam 126 yatak bulunmaktadır. Poliklinik hizmetleri, Gündüz Hastanesi uygulaması, Psikoloji ve Psikometri Ünitesi, Sosyal Hizmet Ünitesi, Uyku Araştırmaları Merkezi ve Uğraşı Salonu faaliyetleri de aynı bina grubu içerisinde yer almaktadır.

Askerî Psikoloji ve Harp Psikiyatrisi Bilim Dalı bu bina grubunda 1'inci blokta yer almaktadır. Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ise bina grubunun 3'üncü blok zemin katında konuşludur.

ruhsagtanm2

Bina grubunun ortasında yer alan 5 dönümlük bahçe alanı uygun hava koşullarında hastaların istifadesine sunulmaktadır. Bahçede futbol ve voleybol sahaları ile oturma grupları bulunmaktadır.

GATF Eğitim Hastanesinde diğer kliniklerde yatan hastaların psikiyatrik ve psikosoyal sorunları ile ilgilenen Konsültasyon-Liyezon Psikiyatrisi Ünitesi ise hastane anabinası giriş katında yer almaktadır.

Eğitim-Öğretim Kısmı

Anabilim Dalı ve bilim dalımız bünyesinde görevli 3 profesör, 6 doçent ve 2 yardımcı doçent     olmak üzere 11 öğretim üyesi tarafından yürütülmektedir.

Özel Teşhis ve Labratuvar Kısmı

GATF Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında psikologlar Klinik Psikoloji ve Psikometri Laboratuvarı, Konsültasyon-Liyezon Psikiyatrisi Birimi ile Askerî Psikoloji ve Harp psikiyatrisi Bilim Dalında görev yapmaktadırlar. Araştırma, eğitim ve teşhis-tedavi faaliyetlerine yönelik olarak psikolojik ve psikometrik inceleme ve değerlendirmeler yapmak, bireysel ve grup psikoterapisi uygulamalarında rol almak, muhtelif eğitim programlarında davranış bilimleri ve koruyucu ruh sağlığı konularına eğitici olarak katılmak temel görev alanlarını oluşturmaktadır. 

 

Psikometri çalışmaları, objektif ve projektif kişilik testleri, derecelendirme ölçekleri, zeka testleri ve nöropsikolojik testlerin uygulanmasını, yorumlanmasını ve geliştirilmesini kapsamaktadır.

Klinik psikoloji ve psikometri uygulamaları için öncelikle psikiyatri uzmanı hekim muayenesinden geçmek koşuldur. Bu muayenenin ardından ilgili hekim ve psikolog yapılacak uygulamanın çerçevesini belirleyeceklerdir.

Klinik Kısmı

Yataklı, tedavi servisleri, adli servis ve uğraşı salonundan oluşmaktadır.

ugrasi1ugrasi2ugrasi3ugrasi4

Poliklinik Kısmı

Poliklinikler, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı 1. bloğunda giriş katında bulunmaktadır. Buraya GATA Hastanesi ana binası önünden veya GATA Alışveriş Merkezi önünden ring yapan servis otobüsleri ile ya da kendi aracınızla ulaşabilirsiniz. Ruh Hastalıkları binası GATA Hastanesi ana bina yerleşkesinin doğusunda, Askeri Tıp Fakültesi binalarının arkasında yer almaktadır. Yaya olarak da ulaşmak mümkündür, vadi üzerindeki asma köprü geçilerek gidilebilir. Yürüyüş yolu ortalama 15-20 dakika sürmektedir.

Polikliniğimizde günlük başvurular olduğu gibi randevulu müracaatlarda kabul edilmektedir. Poliklinik hizmetleri sabah 08:30 - 12:00, öğleden sonra 13:15 - 16:00 saatleri arasında sürmektedir. (pazartesi, çarşamba ve cuma günleri sabah dersi nedeniyle poliklinik 09:10'da başlar). Bu saatler dışında GATA Acil Merkezine yapılan başvurularda ilk muayene sonrası gerekli görülürse psikiyatri kliniğine sevk edilmek sureti ile acil psikiyatrik değerlendirme ve tedavi de sürdürülmektedir.

Randevulu muayeneler randevulu poliklinik muayenesi, öğretim üyesi muayenesi ve aşağıda listesi görülen özel dal muayeneleri (belirli yaş ve hastalık grupları için özel) olmak üzere üç tarzda sürdürülmektedir.

Randevulu öğretim üyesi muayenesinde tercih ettiğiniz öğretim üyesini belirtebilirsiniz. Öğretim üyesinin eğitim faaliyetleri nedeniyle o gün poliklinikte bulunamayacak olması halinde sizin muayenenizle başka bir doktor görevlendirilmiş olacaktır. Arzu ederseniz, randevu günü poliklinik kayıt memuruna telefon ederek olası değişikliği sorabilir, randevu tarihinizde  değişiklik yapabilirsinizsiniz.

Randevulu normal poliklinik muayenesi ile özel dal polikliniklerinde ise doktor ismi belirtilerek randevu verilmemektedir.

Sivil hastalar da polikliniğimizde döner sermaye ücretini ödemek sureti ile, kontenjan nispetinde muayene olabilmektedirler. (Günlük kontenjan 4 kişidir.)  Sivillerin, sivil sevkli memurların ve sivil emeklilerin (TSK mensubu emeklileri hariç) randevulu öğretim üyesi muayenesi için döner sermayeye ayrıca ek ödeme yapması gerekmektedir!

Randevu almak, randevu tarihinizi değiştirmek ve poliklinik hizmetleri ile ilgili sorularınız için;

TELEKOM (312) 304 45 21 - 304 45 22

TAFICS   529 45 21 - 529 45 22)

numaralı telefonları mesai saatlerinde arayabilirsiniz.

 polk

Sosyal Hizmet Kısmı

Hasta Danışma ve Sosyal Destek Ünitesi ve Gündüz Hastanesinden oluşmaktadır. Psikiyatrik hastalıklar bağlamında gündüz hastanesinin görevi, rahatsızlığı kliniğe yatmasına gerek kalmayacak derecede olan hastaların tedavisini yürütmek, hastalığın neden olduğu bilişsel ve sosyal beceri eksikliğini iyileştirmektir.

Amaç; Kronik hastaların tedavisine ve sosyal yaşama uyum sağlamasına katkıda bulunmaktır.

 gh1gh3gh4

Askeri Psijkoloji ve Harp Psikiyatrisi Bilim Dalı

 
Tasarım: GATA © 2011
Internet Explorer 7.0 ve Üzeri Web Tarayıcıları ile 1280 x 1024 Çözünürlük ve Gerçek Renk Ekran Özellikleri Tavsiye Edilmektedir.