HYO Hakkında

2014 ÖSYS SONUÇLARINA GÖRE GATA HEMŞİRELİK YÜKSEKOKULUNA
ALINACAK ÖĞRENCİ SAYILARI VE GİRİŞ KOŞULLARI

 


PROGRAM KODU

PUAN TÜRÜ

GENEL KONTENJAN

ÖĞRENİM SÜRESİ

1531025*

MF-3

180

4

 

GENEL BAŞVURU KOŞULLARI :

 

(BKZ:78)        :Bu Programa yalnız kız öğrenciler alınacaktır.

 

(BKZ:155)      :Bu programa başvurabilmek için;

 

1.         Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, (Okulun yatılı eğitim vermesi nedeniyle yalnızca kız öğrenci alınabilecektir.)

 

2.         Bir mesleğe yönelik olmayan ve ÖSYS kılavuzunda yer alan okul türlerinden

      a.         11033 Anadolu Lisesi (Yabancı dille öğretim yapan resmi liseler)

      b.         11058 Fen Lisesi

      c.         11017 Lise (Resmi ve gündüz öğretim yapan liseler)

      ç.         11106 Lise, Özel Lise (Yabancı dil ağırlıklı program uygulayan liseler)

      d.        11066 Özel Fen Lisesi

      e.        11025 Özel Lise

      f.          11041 Yabancı Dilde Öğrenim Yapan Özel Liseler

      g.        30028 Lise Programı

      ğ.        30077 Lise Programı (Yabancı dil ağırlıklı)

      h.         50027 Anadolu Öğretmen Lisesi

      ı.          50019 Öğretmen Lisesi

3.         Son sınıfta beklemeli öğrenci olmamak ve 2014 yılında mezun olmak,

 

4.         Mezun olduğu yılın Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)’na girmiş ve kazanmış olmak,

 

5.         LYS sınav sistemine göre MF-3'den tercih yapmak,

 

6.         Evli veya dul olmamak veya herhangi biriyle nikâhsız yaşamamak,

 

7.         Orta öğretim kurumlarından hangi şekilde olursa olsun çıkarılmamış olmak,

 

8.         Mecburi hizmetle yükümlü bulunmamak,

 

9.         Lisans Yerleştirme Sınavına (LYS) giriş tarihinde 21 yaşından gün almamış olmak, (her ne sebeple olursa olsun yaş düzeltmesi yaptırmış olanların yaşlarının hesabı düzeltmeden önceki doğum tarihine göre yapılır), 1994 veya daha küçük doğumlu olmak,

 

10.      Vücut yapısı düzgün olmak, vücudunun herhangi bir yerinde dikkati çeken, çirkinlik yapan yara, yanık, frengi ve cilt hastalığından iz bulunmamak; dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk olmamak; renk körü olmamak; sara, gece işemesi, uykuda gezme, bayılma, histeri, marazi, çarpıntı ve benzeri hastalıklardan herhangi birine yakalanmamış olmak, herhangi bir hastalığa bağlı olmamak şartıyla boy ölçüsünün santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 fazla veya 15 noksan kilo ağırlıkta olmak; aday öğrencilerde boy alt sınırları; 16 ve 16,5 yaş için 148,5 cm., 17 yaş için 149 cm, 17,5 yaş için 151,5 cm., 18 yaş için 152 cm., 19 yaş için 153 cm. ve 20 yaş için 154 cm.dir.

      a.         Düzeltme ile her iki gözde görmeler ayrı ayrı tam olmak şartıyla, (3) diyoptriye kadar miyopi ve hipermetropi (3 dahil), yüksek çapı (3) diyoptriyi geçmeyen astigmatizma bu programa girmeye engel değildir.

      b.         Adayların Genelkurmay Başkanlığının belirlediği askeri hastaneden “GATA’da Öğrenci Olur” kaydını içeren bir sağlık raporu alması, yapılacak Beden Yeterliliği Testinde ve Mülakatta başarılı olması koşulu aranacaktır.

 

11.      Bu programa girmeye hak kazananların yaptırılacak soruşturmada tutum ve davranışları ile yasa dışı siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü, ideolojik görüşleri benimsememiş, bu gibi faaliyetlerde bulunmamış veya karışmamış olmak, taksirli suçlar hariç herhangi bir suçtan dolayı mahkûm olmamak veya başvuru tarihinde hakkında soruşturma, kamu davası ya da şahsi bir ceza davası açılmamış olmak, yaptırılacak güvenlik soruşturmasının olumlu sonuçlanması;

 

12.      Bu programa alınacak 180 öğrencinin 3’ü yukarıda anılan okulların okul birincisi kontenjanına girenler arasından puan ve tercih sırasına göre seçilecektir.

 

13.      İrtibat tel:0.312.304 39 09-39 27) GATA Hemşirelik Yüksekokulu’na girmeye hak kazanan adaylar, “Sivil Statüde Hemşire” olarak yetiştirilecektir. Bu programa yerleştirilen öğrencilerden giriş koşullarına uymayan öğrencilerin GATA Hemşirelik Yüksekokulu’na kayıtları yapılamaz. Sağlık Muayenesi, Beden Yeterliliği veya Mülakat sınavını kazanamadığı, giriş koşullarına uymadığı için veya başka bir sebeple GATA Hemşirelik Yüksekokulu’na kaydı yapılamayan öğrenciler, bir sonraki tercihlerine yerleşip yerleşmeyeceklerine ilişkin durumlarını ÖSYM Başkanlığından öğrenebileceklerdir.

 

NOT: ÖSYS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte HYO’ya yerleştirilen tüm adaylar hazırlanması gereken evrakları www gata edu.tr sayfasına girerek Hemşirelik Yüksek Okulu öğrenci kayıt kabul bölümünden indirip hazırlayabileceklerdir. Evraklar ilan edilen kayıt kabul tarihinde eksiksiz olarak hazırlanıp getirilecektir. Adaylar evrakların hazırlanması safhasında herhangi bir sorun ile karşılarsa yukarıda belirtilen telefon numaralarından bilgi alabilecektir.

 

 

 
Tasarım: GATA © 2011
Her Hakkı Saklıdır. Internet Explorer 6.0 ve Üzeri Web Tarayıcıları ile 1024 x 768 Çözünürlük ve Gerçek Renk Ekran Özellikleri Tavsiye Edilmektedir.