Hemşirelik Yüksekokulu Giriş Koşulları( 2011 )


 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, (Okulun yatılı eğitim vermesi nedeniyle yalnızca kız öğrenci alınabilecektir.)
 • Bir mesleğe yönelik olmayan lise (Resmi ve Gündüz Öğretim yapan liseler), Özel Lise, Anadolu Lisesi (Yabancı Dille Öğretim Yapan Resmi Liseler) Yabancı Dille Öğretim Yapan Özel Lise, Fen Lisesi ve Özel Fen Liselerinin Fen, Fen Bilimleri, Klasik Fen, Matematik, Fen-Matematik Alan/Kol/Bölümleri çıkışlı olmak.
 • Son sınıfta beklemeli öğrenci olmamak ve yılında mezun olmak,2011
 • Mezun olduğu yılın Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)’na girmiş ve kazanmış olmak,
 • LYS sınav sistemine göre MF-3'den tercih yapmak,
 • Evli veya dul olmamak veya herhangi biriyle nikahsız yaşamamak,
 • Orta öğretim kurumlarından hangi şekilde olursa olsun çıkarılmamış olmak,
 • Mecburi hizmetle yükümlü bulunmamak,
 • Lisans Yerleştirme Sınavına (LYS) giriş tarihinde 20 yaşından büyük olmamak, 21 yaşından gün almamış olmak, (her ne sebeple olursa olsun yaş düzeltmesi yaptırmış olanların yaşlarının hesabı düzeltmeden önceki doğum tarihine göre yapılır),
 • 1991 veya daha küçük doğumlu olmak,
 • Vücut yapısı düzgün olmak, vücudunun herhangi bir yerinde dikkati çeken, çirkinlik yapan yara, yanık, frengi ve cilt hastalığından iz bulunmamak; dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk olmamak; renk körü olmamak; sara, gece işemesi, uykuda gezme, bayılma, histeri, marazi, çarpıntı ve benzeri hastalıklardan herhangi birine yakalanmamış olmak, herhangi bir hastalığa bağlı olmamak şartıyla boy ölçüsünün santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 fazla veya 15 noksan kilo ağırlıkta olmak; aday öğrencilerde boy alt sınırları; 16 ve 16,5 yaş için 148,5 cm., 17 yaş için 149 cm, 17,5 yaş için 151,5 cm., 18 yaş için 152 cm., 19 yaş için 153 cm. ve 20 yaş için 154 cm.dir.
 • Düzeltme ile her iki gözde görmeler ayrı ayrı tam olmak şartıyla, (3) diyoptriye kadar miyopi ve hipermetropi (3 dahil), yüksek çapı (3) diyoptriyi geçmeyen astigmatizma bu programa girmeye engel değildir.
 • Adayların Genelkurmay Başkanlığının belirlediği askeri hastaneden “GATA’da Öğrenci Olur” kaydını içeren bir sağlık raporu alması, yapılacak Beden Yeterliliği Testinde ve Mülakatta başarılı olması koşulu aranacaktır.
 • Bu programa girmeye hak kazananların yaptırılacak soruşturmada tutum ve davranışları ile yasa dışı siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü, ideolojik görüşleri benimsememiş, bu gibi faaliyetlerde bulunmamış veya karışmamış olmak, taksirli suçlar hariç herhangi bir suçtan dolayı mahkum olmamak veya başvuru tarihinde hakkında soruşturma, kamu davası ya da şahsi bir ceza davası açılmamış olmak, yaptırılacak güvenlik soruşturmasının olumlu sonuçlanması;
 • Bu programa alınacak 120 öğrencinin 3’ü yukarıda anılan okulların okul birincisi kontenjanına girenler arasından puan ve tercih sırasına göre seçilecektir.
 • Bu programı tercih edecek öğrenciler Nüfus Müdürlüğünden alacakları 1 (bir) suret vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğini (kendisi, annesi, babası ve kardeşlerini kapsayacak şekilde) programı kazandığı ilan edildikten sonra hemen “GATA Hemşirelik Yüksekokulu Müdürlüğü Hrk. Eğt. Ks. A.liğine 06010 ETLİK/ANKARA” adresine şahsen veya PTT kanalıyla göndereceklerdir. (Not: Nüfus Kayıt Örneğiyle beraber adaya ait 2 adet vesikalık fotoğraf gönderilir. Fotoğraflar kayıt kabul belgeleriyle getirilecek olan fotoğraflarla aynı olmalıdır, irtibat tel:0.312.304 39 09-39 27-39 57) GATA Hemşirelik Yüksekokulu’na girmeye hak kazanan adaylar, “Sivil Statüde Hemşire” olarak yetiştirilecektir. Bu programa yerleştirilen öğrencilerden giriş koşullarına uymayan öğrencilerin GATA Hemşirelik Yüksekokulu’na kayıtları yapılamaz. Sağlık Muayenesi, Beden Yeterliliği veya Mülakat sınavını kazanamadığı, giriş koşullarına uymadığı için veya başka bir sebeple GATA Hemşirelik Yüksekokulu’na kaydı yapılamayan öğrenciler, bir sonraki tercihlerine yerleşip yerleşmeyeceklerine ilişkin durumlarını ÖSYM Başkanlığından öğrenebileceklerdir. (İRTİBAT: 0 312 304 39 27-39 30-39 09-39 57)


NOT 1: Bu programa Ek Kontenjanla kayıt yapılmaz.

NOT 2: ÖSYS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte HYO’ya yerleştirilen tüm adaylara hazırlaması gereken evrakları içeren dosya adreslerine posta ile gönderilecektir. Ancak evrakların gelmesini beklemek istemeyen adaylar internetten www.gata.edu.tr. sayfasına girip Hemşirelik Yüksek Okulu Öğrenci Kayıt kabul bölümündeki gerekli evrakları buradan indirerek hazırlayıp, WEB sayfasında belirtilen tarihte Kayıt- Kabul Komisyonuna başvurarak işlemlerini başlatacaktır.


 
Tasarım: GATA © 2011
Her Hakkı Saklıdır. Internet Explorer 6.0 ve Üzeri Web Tarayıcıları ile 1024 x 768 Çözünürlük ve Gerçek Renk Ekran Özellikleri Tavsiye Edilmektedir.